PREČO SA POTÍME

Potenie je pre náš organizmus veľmi dôležitý proces a ovplyvňuje omnoho viac, než by ste si mysleli. Potenie reguluje telesnú teplotu, dá sa považovať za klimatizáciu tela a pot za chladiacu kvapalinu. Potné žlazy reagujú tiež na vonkajšie podnety a stres. Spôsob, akým pracujú, dokážeme ovplyvniť. Ľudské telo má dva typy potných žliaz: ekrinné, ktoré vylučujú zmes vody a iónov a apokrinné, ktoré obsahujú vyšší podiel bielkovín a tukov a sú činné najmä v stresových situáciách. Ak je potenie naozaj príčinou ťažkostí v každodennom živote, obráťte sa na svojho lekára alebo dermatológa kvôli možným riešeniam. V opačnom prípade schmatnite svoju fľašu s vodou a bežte von. Tešte sa zo svojho potu a buďte vďačný, že vaše telo si robí svoju prácu.

VÝHODY POTENIA

ČISTEJŠIA PLEŤ: Keď sa potíme, z tela sa vylučujú nahromadené toxíny a súčasne sa otvárajú aj naše póry v pokožke. Vtedy je čistenie pokožky najefektívnejšie, ak si ale pot z tváre nezmyjete, môže nastať opačný problém, upchatie pórov nečistotami, ktoré potením vylúčite.

POT CHRÁNI PRED INFEKCIAMI: Spolu s potom sa vylučuje aj látka dermicidin, ktorú naše telo produkuje neustále a ktorá dokáže zahubiť niektoré škodlivé baktérie.

FEROMÓNY: Pot je zodpovednýza to, že sa dvaja ľudia stávajú príťažlivými, alebo aj nie. Proste a skrátka, že si voňajú alebo smrdia. Je to spôsobené tým, že vytvárajú mliečny sekrét, ktorý obsahuje feromóny. Pôsobí to rovnako, ako keď samček motýľa alebo hmyzu láka na “pekný” večer svoju samičku.

POTENIE OVPLYVŇUJE

DEDIČNOSŤ – o intenzite potenia môže rozhodovať aj určitá predispozícia

POHLAVIE – fyziologicky nadmerné potenie pozorujeme viac u mužov

OCHORENIE – prítomnosť toxínov v tele, alebo pri dlhodobých chorobách

OBEZITA – ľudia s nadváhou sa väčšinou potia viac než chudí

HORMÓNY – puberta alebo hormonálne poruchy

JEDLO A NÁPOJE – pikantné a korenené jedlá, horúce nápoje

FYZICKÁ AKTIVITA – šport alebo práca

TEPLOTA PROSTREDIA – vyššia teplota v lete alebo vlhko

OBLEČENIE – príliš tesné alebo nepriedušné oblečenie

STRES, EMÓCIE – pohovor, rande, zamestnanie, strach, bolesť, tréma, radosť

NADMERNÉ POTENIE

ľudské telo vyprodukuje priemerne za deň zhruba 0,5 – 1,5 litra potu, takmer 99 percent potu tvorí voda, zvyšné percento draslík, vápnik, sodík, horčík, chlór, aminokyseliny, močovina, kyselina mliečna, a aj vitamíny, ktoré prijímame, Nepríjemný zápach, ktorý je spájaný s potom, vzniká, ak sa pot dostane do styku s baktériami žijúcimi na povrchu kože.

Poteniu ako fyziologickému procesu predchádzať nedokážeme, ale vďaka nasledujúcim radám zmiernite nepríjemný stres a jeho následky, ktorým je napríklad zvýšené potenie a nepríjemný, zapáchajúci pot.

1. OSOBNÁ HYGIENA

Voda, mydlo a váš obľúbený dezodorant sú základ. V lete je často nevyhnutné sprchovanie aj viackrát denne.

2. KOZMETIKA

Dôležité je nepoužívať výrobky s obsahom parafínov. Tie naše póry upchávajú. Nielen, že to znižuje pozitívne účinky, ktoré má potenie na pokožku, ale vedie aj k podráždeniu, pupienkom a zápalom. Prírodné soľné mydlo sa veľmi dobre hodí na čistenie pokožky. Zmyje sa pot a nečistoty, pokožka ostane svieža a zdravá. Pri výbere mydla môžete siahnuť po viacerých variantách: Energická vôňa, ktorá osviežuje (Bahenné soľné), vône ako rozmarín, levanduľa pôsobia relaxačne (Spa soľné), alebo mydlo s terapeutickou kvetinkovou vôňou (Rose soľné).

3. DEZODORANT

Dezodorant umožňuje uvoľnenie potu, neutralizuje jeho zápach antiseptickými látkami, ktoré zabíjajú baktérie.Antiperspiranty naopak upchávajú, uzatvárajú alebo blokujú póry výkonnými chemickými zlúčeninami, akými sú soli hliníka, takže sa pot nemôže uvoľniť a dostať na povrch pokožky.

4. PRI OCHORENÍ

Pri bežných chrípkových či iných vírusových ochoreniach však treba zabudnúť aj na antiperspiranty a všetky prostriedky na tlmenie potenia. Telo sa pri viróze potí, pretože sa tak zbavuje horúčky. Najmenej zapácha pot zdravého človeka. Ak sa potíte napríklad v posilňovni, budete páchnuť najmenej. Pot zo stresu je silnejší a choroba spôsobuje nepríjemný zápach potu. Dokážeme tak identifikovať ochorenie často skôr ako prepukne, ak budeme k potu dostatočne citliví.

5. PO ŠPORTE

Po športe ideme pod sprchu – ale až po oddychovej fáze, ktorá trvá 10 až 15 minút. Toľko potrebuje telo na to, aby zvýšenú tvorbu potu opäť znížilo. Ak túto fázu nedodržíte, budete sa po sprche potiť ešte viac ako predtým. A na kohútik s teplou vodou si tiež dávajte pozor. Príliš horúca voda pokožke škodí, pretože z jej najvrchnejšej vrstvy zmýva lipidy a vysušuje ju. Pre zachovanie ochranného kyselinového plášťu je najlepším riešením krátka sprcha príjemnou teplou vodou. Okrem toho uvoľňuje napnuté časti tela a predchádza svalovici.

6. V NOCI

Ideálna teplota na spanie sa pohybuje od 16 do 20 °C.Je dôležité, aby vám nezačalo byť príliš teplo. Ak si kupujete nový matrac, poobzerajte sa po tom s dvoma stranami. Jedna z nich je určená na zimu a druhá na leto. Zimná strana je z teplejšieho materiálu a naopak tá letná je z príjemne chladivého materiálu.

7. DUŠEVNÁ POHODA

Emočný pot páchne najsilnejšie. Žiaľ, práve ten nám môže znepríjemniť dôležité situácie, skúšky, konkurzy, pracovné pohovory. Práve takýto pot produkuje naše telo najčastejšie a v najväčšom množstve, je ho približne päťkrát viac ako potu z tepla. Nie je pot ako pot: Pot, ktorý telo vylúči pri prehriati organizmu zvyčajne nezapácha, alebo len mierne.

NADMERNÉ POTENIE

Odhady sa pohybujú medzi 100 a viac ako 500 mililitrov potu denne. Na množstvo vylučovania potu sa podieľa rad faktorov. Jedným z nich je pôvod. Aziati sa potia menej ako Európania a obyvatelia Severnej Ameriky. Ľudia s nadváhou sa väčšinou potia viac než chudí, lebo musia premiestňovať väčšiu masu mäsa a potrebujú preto vydávať väčšie množstvo energie.